Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

İade Süreçleri

Müşteriler ürünü teslim aldıktan sonra 15 gün içerisinde iade etme hakkına sahiptir. Trendyol üzerinden aldıkları bir ürünü iade etmek istediklerinde, trendyol.com’a girerek iade sebebini seçer, iade talebi oluşturur ve sistemden iade kargo kodunu alırlar.

İade sayfasında 6 farklı statü bulunmaktadır.

Talep Oluşturulan

Müşterinin iade talebi oluşturduğu siparişleri bu statüden görüntüleyebilirsiniz.

Kargoya Verilen

Müşteri ürünü iade amacıyla kargoya verdiğinde bu sipariş, Talep Oluşturulan statüsünden Kargo Aşamasındakiler statüsüne geçer.

Aksiyon Bekleyen

Sipariş fiziki olarak satıcının deposuna ulaştığında ise sipariş Kargo Aşamasındakiler statüsünden Aksiyon Bekleyen statüsüne geçer.

Aksiyon Bekleyen statüsündeki iade için satıcılar, Onayla butonuna basarak iadeyi onaylayabilir ya da Ret Talebi butonuna basabilirler.

Onayla butonuna basıldığında iade Onaylanan statüsüne geçer ve müşteriye para iadesi yapılır. Ret talebinde bulunurken; sorun sebebi seçilmeli, problem detayı açıkça belirtilmeli ve talebi destekleyici görsel eklenerek sorun bildirilmelidir. Belirtilen süre içersinde aksiyon alınmayan iade talepleri otomatik olarak onaylanacaktır.

Onaylanan

Onayla butonuna basıldığında iade Onaylanan statüsüne geçer ve müşteriye para iadesi yapılır.

Reddedilen

Ret talebinde bulunurken; sorun sebebi seçilmeli, problem detayı açıkça belirtilmeli ve talebi destekleyici görsel eklenerek sorun bildirilmelidir. Reddedilen statüsüne geçen siparişler için kargo kodu oluşur. Satıcının belirtilen zaman çerçevesinde ürünü bu kod ile müşteriye kargolaması gerekmektedir.

Analiz

Müşterinin iade süreci dolmuş olsa dahi üründeki sorunun giderilmesi amacıyla inceletme talebidir. Müşteri tarafından iletilen analiz taleplerini takip ederek ilgili aksiyonların alınması gerekmektedir. Trendyol aracılığıyla müşteriye analiz sonucunda bilgir vermek için "Canlı Destek" ya da "Satıcı Destek Hattı" üzerinden "Analiz Ürün Hakkında Bilgi Vermek İstiyorum" başlığından iletişime geçebilirsiniz.

İhtilaflı

Ret talebi yapılan ve sorun bildirilen iadeler Trendyol Ekibi tarafından incelenmek üzere «İhtilaflı» statüsüne geçer. İhtilaflı statüsünde yapılan detaylı inceleme ardından müşteri veya satıcı lehine karar verilir.

Müşteri lehine karar verildiğinde iade onaylanır ve Onaylanan statüsüne geçer. Müşteriye para iadesi yapılır.

Satıcı lehine karar verildiğinde iade reddedilir ve Reddedilen statüsüne geçer.Not:Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a göre kişiselleştirilmiş ürünler, finansal piyasalardaki değişiklere bağlı ürünler (ziynet, külçe altın vb.), sağlık ve hijyenik açıdan ikinci bir kişi tarafından denenemeyecek/kullanılamayacak ürünler (iç çamaşırı, mayo, küpe, kozmetik vb.), paketi müşteri tarafından açılmış olan elektronik ürünler, yazılım ürünleri, hızlı bozulabilecek ya da son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler cayma hakkı kapsamında değerlendirilmez. Bu tip ürünler iade olarak ulaştığında Aksiyon Bekleyen sayfanızda Ret Talebi butonunu kullanarak iadeye itiraz iletebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.