Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

Mikro İhracat Terimleri Sözlüğü

Mikro İhracat:  Trendyol'da birçok ülkede milyonlarca müşteriye tek tıkla satış yapabileceğiniz Trendyol İhracat modelidir. %0 KDV'li mikro ihracat faturası düzenleyerek KDV avantajından faydalanabilirsiniz.

GTİP: GTİP Kod, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP Kod/ HS Code)nun kısaltmasıdır ve ticarette malların tanımını ve ayrımını yapmak için ürünlere rakamsal olarak verilen kodlardır. GTİP kod gümrük işlemlerinin doğru bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlamaktadır. Ürün listesinde, ürün bilgisi alanında yer alan GTİP kodunu T.C. Ticaret Bakanlığı arama sitesinden ( https://uygulama.gtb.gov.tr/Tara ) veya Türkiye İhracatçılar Meclisi web sayfasından ( https://www.tim.org.tr/tr/gtip-arama ) bulabilirsiniz.

HSCode: Harmonized System (HS) Codes: GTİP Kod'un ingilizce kısaltmasıdır.

ETGB numarası: Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı. Yetkili taşıyıcı firmalar tarafından düzenlenen bu ETGB beyanı ile İş ortaklarımız ürünlerinin yurtdışına gönderimini kolaylıkla yapabilirler.

Temsil Beyannamesi: Posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen miktarı brüt 30 kilogramı ve değeri 1500 AVRO’yu geçmeyen ihracat rejimine konu eşya ve aynı miktar ve değeri geçmeyen serbest dolaşıma giriş rejimine konu ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya ile numunelik eşya ve modellerin gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerinin posta idaresi ile hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler tarafından dolaylı temsil yoluyla yapılabilmesi için düzenlenen belgedir.

Menşei: Bir eşyanın ekonomik milliyetidir.

İstisna Kodu: İhracat süreci için keseceğiniz E-arşivde faturada kullanacağınız 301 kodudur. Mal ihracatı esnasında kullanılır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.