Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

Buybox'ı Etkileyen Metrikler

Buybox sisteminin hesaplamasında kullanılan belirli metrikler vardır ve her metrik belirli bir orana sahiptir;

  1. Ürünün fiyatı
  2. Satıcı puanı
  3. Üründeki hızlı teslimat seçeneği
  4. Üründeki kargo bedava seçeneği
  5. Üründeki diğer kampanyalar (İndirim Oluştur - 100 TL üzeri 10 TL indirim gibi. Kampanyanın indirim derinliği önemlidir.)
  6. Operasyon statüsü (Turuncu renk sıralamada alta düşer, kırmızı renk sıralamaya dahil edilmez.)

Buybox için en önemli faktör ürünün satış fiyatının diğer satıcılara göre daha uygun olmasıdır. Ancak Buybox kazanan satıcı seçilirken müşterilere hem alışveriş sırasında hem de sonrasında iyi bir tecrübe yaşatmak hedeflenir. Bu sebepten de fiyat dışında algoritmayı farklı ağırlıklarda etkileyen pek çok faktör bulunur.

Başlıca faktörler; satıcı puanı, kargo bedava seçeneği, ürünün üzerindeki diğer kampanyalar (Örneğin 100 TL üzeri 10TL indirim gibi), operasyon statüsü ve hızlı teslimat taahhütüdür.

Ayrıca operasyon statüleri de yakından takip edilmelidir. Bu statü KIRMIZI olduğunda satıcı, buybox sıralamasına dahil edilmez, TURUNCU olduğunda ise en alt sıraya düşürülür.

Ek olarak ürün üzerindeki diğer kampanyaların buybox sıralamasına etki etmesi için yapılan indirimin derinliği çok önemlidir. Bu sebepten indirim kurguları ürünlerin ortalama satış fiyatlarına uygun olarak seçilmelidir. 

Burada en verimli kampanyayı oluşturabilmek için Trendyol Akademi'deki ilgili eğitimlerden ve raporlardan faydalanabilirsiniz.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.