Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

Fatura Yükleme Zorunluluğu İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1) Faturalarımı nasıl yükleyebilirim?

Faturalarınızı yüklemek için buradaki duyuruda bulunan yönlendirmelerden faydalanabilirsiniz.

 

2) E-Fatura entegratörü kullanıyorum ve faturalarımı düzenli olarak kesiyorum. Farklı bir şey yapmama gerek var mı?

Evet, kestiğiniz faturaların, kullandığınız e-fatura entegratörü tarafından Trendyol’a başarılı bir şekilde iletildiğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Trendyol’a ulaşan sipariş faturalarınızı Sipariş & Kargo ekranlarında yer alan Fatura sütunundaki Faturası Olan Siparişler filtresini kullanarak görebilirsiniz. Ayrıca bu siparişler için Faturayı Gör butonu aktifleşmektedir.

 

3) Geçmişe dönük faturaları yüklemezsem sıkıntı yaşar mıyım? 

Elektronik Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı ve Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik’in 5. maddesinin 6. fıkrası uyarınca Trendyol üzerinden satışını yaptığınız ürünler için 213 sayılı Vergi Usul Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuat hükümleri uyarınca fatura veya fatura yerine geçen belge düzenlemek ve bu belgeleri Trendyol'un sunduğu alanlardandan yüklemekle yükümlüsünüz. İlgili yönetmeliğin yürürlülük tarihi 1 Ocak 2023 olması nedeniyle geçmiş siparişlere dönük fatura yüklemenizi tavsiye ederiz.

 

4) Faturayı kargo içerisine koyuyorum ve müşteriye ulaştırıyorum. Panele yüklememe gerek var mı? 

Evet, kargo içerisine faturayı ekleseniz bile faturalarınızı fatura yükleme yöntemlerinden biriyle Trendyol’a iletmeniz gerekmektedir. 

 

5) Trendyol e-faturam kullanıyorum. Farklı bir şey yapmama gerek var mı?

Evet,Trendyol e-faturam kullanıyor olmanız faturalarınızın tamamının olduğu anlamına gelmemektedir. Faturalarınızı düzenli olarak kesmeniz beklenmektedir. Eğer faturalarınızı Satıcı Paneli üzerinden kesiyorsanız Trendyol’da saklanacaktır. Kestiğiniz bu sipariş faturalarını Sipariş & Kargo ekranlarında yer alan Fatura sütunundaki Faturası Olan Siparişler filtresini kullanarak görebilirsiniz. Ayrıca bu siparişler için Faturayı Gör butonu aktifleşmektedir.

Fatura kesme takibini yapmakta zorlanıyorsanız veya talimatınızla otomatik olarak fatura kesilmesini istiyorsanız E-fatura Ayarları → Otomatik İşlemler sayfasından Otomatik Fatura özelliğini aktifleştirebilirsiniz.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.