Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

Operasyon Yönetimi

Trendyol’da müşterilerimize en iyi deneyimi yaşatmak hizmet anlayışımızın temelini oluşturmaktadır. İş ortaklarımız olarak sizden beklentimiz de müşteri memnuniyetine bizimle aynı özeni göstermenizdir.

Müşterilerimizin siparişlerinde yaşayabilecekleri olumsuz deneyimi telafi etmek amacıyla belirli operasyon kurallarımız ve uygulamalarımız bulunmaktadır. Bu kapsamda satıcı kaynaklı
sorunlarda sizlere belirli oranlarda bedeller yansıtılmaktadır. Bu bedellerin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Aşağıda müşteri memnuniyetine etki eden operasyonel kaynaklı 5 unsuru sizlerle paylaşıyoruz:

 

1)Tedarik Edememe

Ürünlerinizde oluşabilecek stok sorunu, defolu ürün, Trendyol sistemine beslenen hatalı fiyat ve ürün bilgileri ile entegrasyon kaynaklı oluşan sebeplerden ürünü gönderememe sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Yaşanabilecek bu tip aksaklıklarda öncelikle ürünün temini sağlanıp müşterimize gönderimi için tüm yollar kontrol edilmelidir. Tüm kontroller sağlanmasına rağmen ürün müşterimize gönderilemeyecekse sipariş iptali yapmalısınız.Sipariş iptali yapmanız durumunda tedarik edememe durumu ortaya çıkacaktır.

 

2)Sipariş Gecikmesi

Paketi taahhüt ettiğiniz termin süresi içerisinde kargoya teslim ederek müşterinize göndermelisiniz.Trendyol’da kayıtlı olan termin süreniz müşterileriniz sipariş oluştururken ürün sayfasında görüntülediği
tahmini çıkış tarihidir. Paketlerinizi taahhüt ettiğiniz termin süresi içinde kargoya teslim etmediğiniz durumlarda paket içerisinde geciken ürünlerin net satış bedelinin toplamına karşılık gelen barem tutarına göre bedel kesilir.

 

Not:Sipariş gecikmesi 5 günü geçtikten sonra sistem tarafından otomatik iptal edilir. İptal edilen sipariş için tarafınıza o ana kadar olan gecikme bedeli ve iptal edilmesi sebebiyle de tedarik edememe sebepli bedeller yansıtılır. Bu durumla karşılaşılmaması için tedarik edemediğiniz siparişi bekletmeden siz iptal etmelisiniz. 

 

3)Kusurlu-Yanlış Ürün

Müşterilerimiz, kendilerine ulaşan üründe herhangi bir kusur tespit etmesi durumunda 30 günlük iade süresi içerisinde ürünü size geri gönderebilir. İade edilen ürünler “kusurlu-yanlış ürün” sebepli olarak onaylandığında tarafınıza memnuniyet bedeli yansıtılır.

Tarafınıza iade olarak gönderilen ürün için “Ret Talebi” işlemi yaparak , ürünlerinizde kusurlu-yanlış ürün gönderimi yapılmadığı beyan edebilirsiniz.İlgili ekipler tarafından incelemeler gerçekleştirilecektir.Bu işlem için ret açıklamasını detaylı şekilde belirtmeli ve ürün görselini eklemelisiniz.
 
 
4)Eksik Ürün

Müşterimizin satın aldığı ürünlerde adet veya parça eksikleri olması olumsuz bir deneyime sebep olacaktır. Kendilerine ulaşan üründe herhangi bir eksik tespit etmesi durumunda, eksik ürün bildirim talebi açabilirler.

Oluşturulan eksik ürün talepleri tarafınıza bildirim/mail olarak gelecektir. Eksik ürün/parça için alacağınız aksiyonu mail ya da müşteri soruları üzerinden bildirerek müşterimize gönderim işlemini sağlamalısınız.

 

5)Etiket-Fiyat Farkı

Trendyol ile firmanız arasında yapılan sözleşme gereğince müşterimize teslim edilen ürünün etiket fiyatının, siparişe ait Trendyol satış fiyatından düşük olmaması gerekir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

  • Gecikme kaynaklı bir uygulamayla karşılaşılmaması için termin süresine uymaya özen göstererek çıkış yaptığınız kargo firmasını da günlük olarak kontrol etmelisiniz.
  • Tedarik edememe kaynaklı bir uygulamayla karşılaşmamanız için stok ve fiyat kontrollerini sağlıklı ve düzenli şekilde yapmalısınız.
  • Kusurlu ve yanlış ürün başlıklarından açılan talepler için onay ve ret işlemi yapmadan önce ürünle birlikte müşteri talebini doğru şekilde değerlendirmelisiniz.
  • Müşterilerinizin yaşadığı olumsuz deneyimlerin ürün ve satıcı yorumlarına yazıldığını ve satışlarınızı olumsuz etkilediğini unutmamalısınız.

 


Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.