Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

Kargo Süreçleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1.Müşterilerden neden kargo ücreti alınmaktadır? Uygulanan baremin detayı nedir? Müşteriler ve satıcılar için faydaları nelerdir? 

Geçmiş dönemde pazaryeri çalışma modelinde müşterilerimizden ücret alınmazken, satıcıdan tüm siparişleri için desi bazlı kargo ücreti alınmaktaydı. Bu durum özellikle düşük fiyatların satışına olumsuz etki ederken satıcılarımızın karlılığına olumsuz bir etkide bulunuyordu. Kobi Destek Paketi kapsamında kargo ücretlendirmesinde baremli yapıya geçerek satıcılarımızın kargo ücretlerinin azalması için destek olmaya başladık.Bu uygulamanın devreye alınmasıyla, belirlenen barem altında kalan sipariş tutarları için desi bazı ücretlendirme yerine sipariş tutarları ile orantılı olacak şekilde daha düşük ücretler satıcıya yansıtılmaktadır.Bu uygulamayla müşterilerimizi, aynı satıcıdan daha fazla ürün alarak kargo bedava imkanını yakalaması için baremini aşmaya teşvik ediyoruz.

Ayrıca müşteri bir sepette birden fazla satıcıdan ürün satın aldığında, eğer bu ürünler barem altındaysa tek bir kargo ücreti öderken, Trendyol olarak her bir paket için kargo firmalarına ayrı ayrı ödeme yapıyoruz. Bu siparişlerde satıcılarımız indirimli fiyatlardan faydalanırken kalan fiyat farkını Trendyol olarak karşılıyoruz.Barem uygulamasında sizlere yapılan destek, müşteriden alınan ücret ile dengelenmektedir.

Platform geneli barem yapımızı satıcılarımıza avantaj sağlayacak şekilde düzenlemeye devam ediyoruz.9 Mayıs 2022 itibarıyla Trendyol geneli barem 75 TL'dir.Trendyol anlaşmalı model ile çalışan satıcılarımız için baremli kargo yapısına göre uygulanacak kargo fiyatları:

  • PTT, TEX, UPS ile gönderilen 0-29,99 ₺ arası siparişlerinizde 6,49 ₺ + KDV ve  30-74,99 ₺ arası siparişlerinizde 15,49 ₺ + KDV'dir
  • Aras, Sürat, MNG ile gönderilen 0-29,99 ₺ arası siparişlerinizde 7,99 ₺ + KDV ve 30-74,99 ₺ arası siparişlerinizde 17,49 ₺+ KDV'dir -
  • Yurtiçi Kargo ile gönderilen 0-29,99 ₺ arası siparişlerinizde 10,17 ₺ + KDV ₺; 30-74,99 ₺ arası siparişlerinizde 20,34 ₺+KDV'dir.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

2.Kargo seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Sağlıklı ve doğru bir operasyon yönetimi, satıcı puanınızı ve satışlarınızı doğrudan etkiler. Çalıştığınız kargo firması operasyonunuzda önemli bir role sahiptir. Operasyonel süreçlerinizi önceliklendirerek, siparişlerinizi hızlı göndermenizi ve doğru yönetmenizi sağlayacak bir kargo firması seçmeye dikkat etmelisiniz. Ürün grubunuza ve gönderim hızınıza uygun olmayan bir kargo firması ile çalışmak satış kaybına sebep olabilmektedir.

 

3.İade gönderilerde kargo barem yapısı nasıl uygulanmaktadır?

İade gönderiler için barem altı uygulamasından yararlanmak isteyen satıcılarımızın "Başarılı Satıcı" rozetine sahip olması gerekmektedir.

"Başarılı Satıcı" rozetine sahip olmak için gerekenler:

  • Trendyol'da en az 1 senedir satış yapmak
  • Son 6 ay satıcı puanını 9'un altına hiç düşürmemek ve son 6 ayın en az 4'ünde satıcı puanını hep 9.5 üzerinde tutmak
  • Son 6 ay boyunca ayda ortalama en az 150 sipariş gönderimi yapmak
  • Müşteriler tarafından beğenilen ürünler sunmak, ürün değerlendirme puanlarını 4’ün üzerinde tutmak
  • Kusurlu, eksik, görselden farklı vb. konularda müşteri şikayeti almamak ve yüklenen ürünlerde herhangi bir sahtecilik şüphesi taşımamak

Sağlıklı ve doğru bir operasyon yönetimi, satıcı puanınızı ve satışlarınızı doğrudan etkiler. Çalıştığınız kargo firması operasyonunuzda önemli bir role sahiptir. Operasyonel süreçlerinizi önceliklendirerek, siparişlerinizi hızlı ve doğru yönetmenizi sağlayacak bir kargo firması seçimi yapmaya dikkat ederek iade kargo baremindeki alt limit olan 9.5 satıcı puan hedefinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

 

4.İadelerin kargo bedelini neden satıcılar karşılıyor?

Mesafeli Satış Sözleşmesi Yönetmeliği'nde "Satıcı, müşterinin iade talebini kosulsuz şartsız sağlamalıdır" maddesi bulunmaktadır. Bu madde doğrultusunda iadenin karşılanması satıcıların sorumluluğunda olduğu için iadenin kargo bedelinden de satıcı sorumludur.

 

5.Trendyol hangi durumlarda kargo ücretlendirmelerine destek olur?

Kargo tarafındaki ücret sorumluluklarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz:

Paket Tipi

Kargo Faturalama

Gönderi Paketleri

 

Standart gönderi paketi

Barem üstü faturalamada satıcı desi bilgisine göre tümünü öder; barem altı faturalamada satıcı barem fiyatına göre sabit fiyat öder, kalan kısmı Trenyol karşılar

Tekrar sevk talebi ile müşteriye gönderilen paket

Satıcı, desi bilgisine göre %50'sini öder, kalan kısmı Trendyol karşılar.

Kusurlu/Yanlış ürünün değişimi için müşteriye gönderilen paket

Satıcı, desi bilgisine göre %50'sini öder, kalan kısmı Trendyol karşılar.

Kusurlu/Yanlış/Eksik ürünün yeniden tedariği için müşteriye gönderilen paket

Satıcı, desi bilgisine göre %50'sini öder, kalan kısmı Trendyol karşılar.

Reddedilen iadenin müşteriye sevki paketi (İhtilaf-Satıcı Haklı)

Trendyol tümünü öder

İade Paketleri

 

Standart iade paketi

Barem üstü faturalamada satıcı desi bilgisine göre tümünü öder; barem altı faturalamada başarılı satıcı etiketine sahip satıcı barem fiyatına göre sabit fiyat öder, kalan kısmı Trendyol karşılar.

Müşteriye teslim edilemeyen gönderinin iadesi

Trendyol tümünü öder.

 

6.Desi nedir ve kargo faturalarını nasıl etkiler?

Desi, kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık anlamına gelen kelimedir. Kargo ile gönderilen paketin/kolinin desisi; en, boy ve yüksekliğinin santimetre cinsinden çarpılıp 3000’e bölünmesiyle hesaplanır. Poşet ise poşetin uçtan uca en, boy, yüksekliği alınarak hesaplanır. Paketin ağırlığı desi ölçüsünden fazla ise faturalandırma ağırlık ölçümüne göre yapılır. Desi eğitimimizi hemen izleyerek desi hesaplaması ve paketleme ile ilgili önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

7.Kargo faturaları ne zaman kesilir? Kargo faturalarımı nasıl kontrol edebilirim?

Gönderim yaptığınız kargo firmasına bağlı olarak Çarşamba veya Cuma günü Trendyol tarafından kargo faturalandırma işlemi yapılır.

Satıcı Panel'inde Fatura yönetimi > Fatura Listeleme alanından sipariş bazlı detayları indirebilirsiniz. Sipariş bazlı desinizi ve desi karşılığında yansıyan ücretinizi kontrol edebilirsiniz.

Gönderi ve İadeler için yapılan faturalandırma işlemleri Aras Kargo, MNG Kargo, Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo, PTT, CEVA, Horoz, Borusan ve Trendyol Express için, paket kargo firmasına teslim edildiği anda oluşan desi bilgisine istinaden, aldığınız siparişin hakedişi ile birlikte Çarşamba günleri yapılmaktadır.

Gönderi ve iadeler için yapılan faturalandırma işlemleri UPS için kargo firmalarından periyodik alınan desi bilgilerine istinaden, aldığınız siparişin hakedişi ile birlikte Cuma günleri yapılmaktadır.

Not: Siparişlerinizin sevkiyatını yaptığınız kargo firmasına göre, hem Çarşamba hem de Cuma günleri tarafınıza kargo faturası kesilebilir.

Detaylı bilgiye ilgili eğitimimizden ulaşabilirsiniz.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.