Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

Müşteri Memnuniyeti

Başarılı bir satıcı olmanın en önemli adımlarından biri her yeni müşteriye ilk müşteri gibi özen göstermektir.

Beğenilen ürünleriniz hem müşterinin yakın çevresinde ilgi oluşturur, hem de ürün değerlendirmeleri ile sonraki müşterilere bir öneri niteliği taşır.

 

Ürün

Müşteriler, beklentisini karşılayan bir ürünle karşılaştığında beğenisini paylaşma yöneliminde bulunarak ürün ve satıcı değerlendirmelerinde bunu yansıtır.

Ancak beklenti tam anlamıyla karşılanamadığında, büyük bir memnuniyesizlikle sonuçlanarak olumsuz deneyimin paylaşılmasına ve kötü izlenimin yayılmasına yol açabilir.

Ürün içerikleriniz ürünün kendisiyle ne kadar örtüşürse müşteri beklentisini karşılama ihtimaliniz de o kadar artar.

Ürün görselleri mutlaka ürünü ön plana çıkarmalı, fakat aynı zamanda gerçeği de yansıtmalıdır.

İsimlendirme ve görsel eşleşmesinde optimum nokta bulunduktan sonraki adım, ürün içeriğinizin yeteri kadar bilgi içermesidir.

Ürünü satın almaya karar vermeden önce müşteri ürünü doğru tanıdığından emin olmak için ürün açıklaması kısmını kontrol eder.

 

Müşteri Soruları

Müşterilerinizden gelen ürün ve sipariş sorularına hızlı dönüş yapmanız müşteri memnuniyetinizi artıran bir diğer konudur.

 • Müşteri, ürününüz hakkında merak ettiği sorulara hızlı bir dönüş bekler. Bu soruların zamanında cevaplanması önemlidir.
 • Aynı zamanda, müşteri sorularına 30 dakika içinde cevap vererek satışlarınızı artırma imkanı elde edebilirsiniz.
 • Sık gelen soruları analiz ederek ürün içeriğinizde ekleme/düzenleme yaparak içeriklerinizi zenginleştirebilirsiniz.
 
Paketleme

Müşterileriniz ürünle ilk karşılaştıkları zaman gördükleri ilk şey ürünün paketlemesi olur.

 • Müşterilerinize ürünlerinizi şık bir paketlemeyle sunmanız, ürün değerlendirmelerinde paketleme puanınızı artıracaktır.
 • Görselliğin yanında önemli olan bir diğer konu ise ürünlerinizin sağlam bir şekilde müşteriye ulaştırılmasıdır.Bu yüzden ürünlerinizi koruyucu önlemler almanız gerekir.
 • Doğru paketleme satıcı puanınızı artırmanın yanında iade oranlarınızı düşürerek operasyonel metriklerinizi olumlu etkiler.
 • Ürünlerinizin taşıma sırasında zarar görmemesi için ürün gruplarınıza uygun önlemler alabilirsiniz.
 • Hasarlanma riski olan ürünlerinizi kutulayarak kargoya vermeniz bu riski azaltacaktır.
 • Kırılma riski olan ürünleri ayrı ayrı paketlemek, patpatlı kağıt ile sağlamlaştırmak, hava balonu veya köpük ile ürünü kutu içinde sabitlemek gibi ufak önlemler ürünlerinizin taşıma sırasında zarar görme riskini azaltacaktır.
 
Teslimat Süresi 

Müşteri sipariş ettiği ürünün en kısa süre içinde teslim almak ister.Bu aşamada önceliğiniz, ilgili siparişi müşterinize en hızlı şekilde ulaştırmak olmalıdır.

 • Termin sürenizin dolmasını beklemeden siparişleri kargoya teslim etmeniz sizi bir adım öne taşır.
 • Teslimat süreci siparişin kargoya teslim edilmesi ile bitmez, ilgili siparişin kargo tarafından müşteriye teslim etme süresi de önemlidir.
 • Taşıma durumunda olan siparişlerin müşteriye teslim edilme süresini takip edin.
 • Kargo firmanızla önden kapasite mutabakatı yapın.
 • Taşıma durumunda uzun süre taşıma durumunda kalan siparişleriniz için kargo firmanızla görüşerek bilgi isteyin.

Çalıştığınız kargo firmasını dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.Kargo firması değişimiyle ilgili tüm detayları Kargo Firması Değişimi eğitimimizden öğrenebilirsiniz.

 

Ürün Değerlendirmeleri

Ürünü deneyimleyen müşterilerin yaptığı ürün değerlendirmeleri, yeni müşterilerin satın alma kararında oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

 • Müşterilerin yapacağı değerlendirmeleri inceleyerek güçlü ve zayıf taraflarınızı saptayabilirsiniz.
 • Unutmayın; müşteri puan ve yorumlarınızın iyi olması, yeni müşterilerin firmanızdan alışveriş yapma ihtimalini artırır.
 • Satıcı mağazanız ile yeni ve sadık müşteriler kazanabilir, halihazırdaki müşterilerinizin yeni ürün ve kampanyalarınızdan haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Satıcı mağazanızın tasarımını oluşturup güncel tutarak mağazanızı takip eden müşterilere yeniden satış yapma fırsatı elde edebilirsiniz.
 • Mağazanızın QR kodunu paketlerinize ekleyerek, “Trendyol’da Varım” etiketini fiziki mağazalarınızda kullanarak ve mağaza linkinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak müşterilerinizi mağazanıza yönlendirebilir ve ziyareti artırabilirsiniz

İade, müşteri memnuniyeti için özen gösterilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Müşteriler iade taleplerine hızlı dönüş beklerler. Dolayısıyla iade onayı veya iade ret talebi fark etmeksizin, iadeye dönüşlerinizi hızlı yapmanız müşteri memnuniyetini artırır.

Müşteriler ürünlerini iade ederken iade sebebi seçmek durumundalar. Verilen bu sebepler size gelişim alanlarınız konusunda ipuçları verir.
 
İade analizi yaparak tarafınıza gelen iadelerin sebeplerini inceleyebilir ve iyileştirici aksiyonlar alarak iade oranınızı düşürüp müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.
.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.