Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

Trendyol Ürün Listeleme Kuralları

Trendyol’da ürünlerinizin girişini yaptıktan sonra tüm ürünleriniz ve yayın durumları “Ürün” sekmesinde yer alacaktır.

Satıştakiler

Ürün onay sürecinde geçen kampanya/arama ekranlarında yer alan ve aktif olarak satışta olan ürünler bu sekmede yer alır.

 1. Ürünlerin satışa sunulması için stok ve fiyat bilgisi girilmelidir.
 2. Fiyat ve stok bilgisi girilmeyen ürünler satışa açılmaz .Fiyat bilgisi yanlış girilen ya da stok yetersizliği olan ürünler satıcılarımızı ve müşterilerimizi korumak amacıyla satışa kapatılabilir .
 3. Ürün için belirlediğiniz perakende satış fiyatı ile Trendyol için girmiş olduğunuz satış fiyatı arasında %50’den fazla fark bulunması  ve bu farkın gerçekçi bir indirimi yansıtmadığının anlaşılması halinde, girmiş olduğunuz perakende satış fiyatı Trendyol tarafından kontrol edilerek yayından kaldırılabilir. Perakende satış fiyatının kaldırılması ürünlerin satış statüsünü engellemez,bu ürünlerin site içerisinde satışına devam edilir.
 4. Satıştaki ürünlerin içerikleri ve görselleri güncellenebilir ancak güncelleme sonrası ürünler, ürün onay sürecine tabi olacaktır.Güncellemeler onaylandığı takdirde satışa açılacaktır.

Tükenenler

Bu sekmede daha önce satışta olan ancak stokları tükenmiş ürünler yer alır. Ürünlerin tekrar satışa çıkabilmesi için stok bilgisi güncellenmelidir. Stok bilgisi güncellenmeyen ürünler satışa kapalı kalır. 

 

Reddedilenler

Ürün onay sürecinde satışa açılmayan ürünler bu sekmede yer alır.

Ürününün reddedilme sebepleri;

Görsel kalitesi ve içeriği:

 • Trendyol.com’aürün görselleri eklerken standart bir ölçü belirlemelisiniz.
 • Ürün görsellerini minimum 600 x 800 ölçülerinde hazırlamalısınız.
 • Web ortamı için görsellerde minimum 72 dpi çözünürlük kullanılmalısınız.
 • Küçük boyutlu görseller, ayrıntılı ürün bilgilerini gösteremedikleri için kullanılmamalıdır.
 • Görsel boyutlarınızın maksimum 10MB olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Ürün için kullanılan görseller ürün ile aynı boyut/renk/marka özellikleri taşımalıdır. Görselde yer alan marka/boyut/renk kriterlerini sağlamayan ürünler satışa açılmaz.
 • Ürün için kullanılan görseller, marka/satıcı tarafından çekilmiş ya da kamuya açık olarak kullanılabilen anonim görsellerden seçilmelidir. Başkası tarafından çekilen görsellerin izinsiz olarak kullanılması durumunda, ürünler satışa açılmaz ve Trendyol görsellerin izinsiz kullanımı sebebiyle ürünler süreli/süresiz olarak satışa durdurulur.
 • Ürün görsellerinde ya da açıklamasında kişi/toplum ve toplulukları aşağılayan, inciten, hakaret eden ırkçı ve dışlayıcı semboller/ifadeler kullanılması; sağlığa zararlı, kişinin vücut bütünlüğüne zarar veren/zarar vermeyi teşvik eden semboller/ifadeler kullanılması; cinsel içerikli semboller/ifadeler, kullanılması durumunda ürünler satışa açılmaz, satışa açıldığı tespit edilen ürünler yayından süresiz olarak kaldırılır

 

İçerik Yeterliliği ve Kalitesi:

 • Ürün içerikleri, ürüne ait özelliklerden ve kullanım detaylarından oluşur.
 • Ürün içeriklerinde, müşterinin ürünün kullanım detaylarını ve ürün içeriğini görebildiği bilgilere yer verilmelidir.
 • Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğine göre bazı ürün bilgilerinin açıklanarak girilmesi gerekmektedir.
 • Yönetmelik gereği; gıdanın adı, bileşenler listesi, alerjiye veya intoleransa neden olan belirli madde veya ürünler, belirli bileşenlerin veya bileşen gruplarının miktarı, gıdanın net miktarı, tavsiye edilen tüketim tarihi veya son tüketim tarihi, özel muhafaza ve/veya kullanım koşulları, gıda işletmecisinin adı veya ticari unvanı ve adresi, işletme kayıt numarası veya tanımlama işareti, menşe ülke, kullanım bilgisi olmadığında gıdanın uygun şekilde tüketimi mümkün değilse, gıdanın kullanım talimatı, hacmen % 1,2’den fazla alkol içeren içeceklerde hacmen gerçek alkol derecesi, bilgileri ürün detay kısmında yer almalıdır.
 • Bu bilgileri içermeyen gıda ürünlerinin Trendyol kontrolleri veya müşteri memnuniyet ilkeleri gereği satışı süreli/süresiz olarak durdurulabilir. 
 • Elektronik ürünlerde ürüne ait garanti koşulları, kurulum hizmet bilgileri ürün içerik bilgisinde yer almalıdır.
 • Ürün içerik bilgisi kurallara uygun olmayan veya yasal olarak açıklaması gereken bilgileri içermeyen ürünlerin satışı süreli/süresiz olarak durdurulabilir.

Yukarıdaki sebeplerle reddedilen ürünlerinizin görsel ve içerik güncellemesini yaptığınızda ürünleriniz tekrar satışa açılabilir. Ancak, ürününüzün reddedilme sebebi internette veya platformda satışı yasak bir ürün olması ise, bu ürünün yayına açılması söz konusu olmayacaktır.

 

Satışta Olmayanlar

Bu bölümde daha önceden satışı olan ancak güncel fiyatı “0” görünen ürünler ile içeriği onaylanan ve satışa çıkması beklenen ürünler yer almaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.