Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

Satıcı Hesabı Askıya Alınma Sebepleri ve Alınabilecek Aksiyonlar

Hesap Kapatılma Sebebi

Detayı

Uygulama

Hesabın Tekrar Aktifleştirilmesi

İş Ortaklığı Sözleşmesi'ne Aykırı Faaliyetlerde Bulunma

Trendyol Sözleşmesi'ne aykırı faaliyetlerde bulunulduğu tespit edildiğinde uygulanır. Bu durumda Trendyol İş Ortaklığı Sözleşmesi feshedilir.

Fesih

Hesabınızı aktif hale getiremezsiniz. Hesabınız kalıcı olarak satışa kapatılmıştır.

Trendyol İş Ortaklığı ve Müşteri Memnuniyeti Standartlarını Karşılayamama

Orijinal olmayan ürün gönderiminde bulunmak, yüksek ihtilaflı iade red oranı, yüksek müşteri şikayeti, kusurlu ürün gönderimi davranışlarından en az birinde çok düşük performans gösterilmesi durumunda Trendyol İş Ortaklığı Sözleşmesi feshedilir.

Fesih

Hesabınızı aktif hale getiremezsiniz. Hesabınız kalıcı olarak satışa kapatılmıştır.

Satışı Durdurulmuş Bir Satıcı Hesabıyla Bilgilerinizin Örtüşmesi

Yapılan kontrollerle, İş Ortaklığı Sözleşmesi'ne ve platform kurallarına aykırılık nedeniyle satışa kapatılmış olan bir satıcı hesabıyla hesap bilgilerinin örtüştüğü tespit edildiğinde uygulanır. Bu durumda Trendyol İş Ortaklığı Sözleşmesi feshedilir.

Fesih

Hesabınızı aktif hale getiremezsiniz. Hesabınız kalıcı olarak satışa kapatılmıştır.

Orjiinallik Şüphesi Bulunan Ürün Satışı Gerçekleştirme

Satışı gerçekleştirilen / Trendyol platformunda listelenen ürünlerin orijinal olmadığına dair yüksek şüphe oluştuğunda (orijinalliği kanıtlayıcı belgelerin yüklenmemesi, sahte veya geçersiz belge yüklenmesi, yüksek müşteri şikayeti) uygulanır. Orijinal olmayan ürün satışı Trendyol İş Ortaklığı Sözleşmesi'ne ve ilgili Kanun'lara aykırıdır; bu nedenle yüksek orijinallik şüphesi oluştuğu durumda Trendyol İş Ortaklığı Sözleşmesi feshedilir.

Fesih

Hesabınızı aktif hale getiremezsiniz. Hesabınız kalıcı olarak satışa kapatılmıştır.

Resmi Merci Kararı ya da Mahkeme Kararı

Resmi merci kararı ya da mahkeme kararı durumunda uygulanır. 5651 Sayılı Kanunun 5. maddesi gereği, resmi kurum ve kuruluşlar ile mahkemelerden gelen, bir satıcı mağazasının yayını durdurma taleplerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, satışlar resmi merci/mahkeme kararına uyma amaçlı olarak durdurulur.

Satıcıyı Askıya Alma

Hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Yayın durdurma kararını veren resmi merciden alınacak bir "yeniden açılma" kararı veya yeniden açılmayı sağlayacak onaylanmış belgeleri sunmanız halinde tekrar satışa açılabilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için satıcı panelinizde yer alan Canlı Destek'ten bize ulaşabilirsiniz.

İmzalı Sözleşmenin Gönderilmemesi

Kriterlere uygun ıslak imzalı sözleşmenin belirlenen süre içerisinde kargolanmaması durumunda uygulanır.

Satıcıyı Askıya Alma

Hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Trendyol Satıcı İş Ortaklığı Sözleşmesi'ni her sayfası imzalı ve kaşeli bir şekilde şirketinizin ticari adıyla kargolamanız gerekmektedir. PTT Kargo ile Trendyol Ödemeli göndermek için: 804173504 alıcı kodunu vererek Hobim firmasına gönderebilirsiniz. Diğer kargo firmalarını kullanmak isterseniz kargo ücreti tarafınıza ait olacaktır. (Aksi halde kargonuz geri gönderilir.) Farklı kargo firmaları ile ıslak imzalı sözleşmenizi; Hobim Operasyon Merkezi Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi Mahallesi 132. Sokak No:1/1, 59860, Ergene/ Çorlu/ Tekirdağ adresine göndermelisiniz.

Trendyol ile Çalışmaktan Vazgeçme

Trendyol ile çalışmak istenilmediği belirtildiğinde uygulanır.

Satıcıyı Askıya Alma

Hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Trendyol ile tekrar çalışmak istediğiniz durumda satıcı panelinde Canlı Destek’ten ya da 0850 258 58 00 numaralı Satıcı Destek Hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Farklı Bir Cari İle İş Ortaklığına Devam Etme

Farklı bir cari ile iş ortaklığına devam edilmesi durumunda uygulanır.

Satıcıyı Askıya Alma

Hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Pasif statüsüne alınacak carinizde bekleyen satış, iade ve iptal işlemleriniz varsa bu işlemleri tamamlamanız gerekmektedir.

Ticari Şartlarda Anlaşmaya Varılamama

Trendyol ticari şartlarının kabul edilmediği belirtildiğinde uygulanır.

Satıcıyı Askıya Alma

Hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Trendyol ile tekrar çalışmak istediğiniz durumda satıcı panelinde Canlı Destek’ten ya da 0850 258 58 00 numaralı Satıcı Destek Hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Başvuruyu Belirtilen Süre İçerisinde Tamamlamama

Uzun süredir başvuru ile ilgili aksiyon alınmadığı durumda uygulanır.

Satıcıyı Askıya Alma

Hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Trendyol ile tekrar çalışmak istediğiniz durumda satıcı panelinde CanlıDestek’ten ya da 0850 258 58 00 numaralı Satıcı Destek Hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Finansal Durum Beyanı

Finansal durum değerlendirmesi sonrasında Trendyol çalışma koşullarına uyulmadığı belirlendiğinde uygulanır.

Satıcıyı Askıya Alma

Hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Satıcı panelinde Canlı Destek'ten bizimle iletişime geçerek finansal riskinizin olmadığını ya da ortadan kalktığını sebepleriyle beraber aktarmanız gerekmektedir. (Kredi borçları, çek ödeme riskleri vb.) İflas kararıyla birlikte mesafeli satış sözleşmeleri kapsamındaki yükümlülüklerinizi ifa etmeniz mümkün olmadığından ticari ilişkinin de devamı mümkün değildir, tarafımıza iflasın kaldırıldığına ilişkin bir mahkeme kararı iletilmesi halinde yeniden inceleme yapılabilecektir.

Fatura Kesme İşlemini Gerçekleştirmeme

Satıcıların satış sonrası fatura kesemediği durumlarda uygulanır.

Satıcıyı Askıya Alma

Hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Fatura Kesebildiğinize Dair Beyanınızı satıcı panelinde Canlı Destek’ten ya da 0850 258 58 00 numaralı Satıcı Destek Hattı üzerinden bizimle iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Trendyol Platform Kurallarına Uymama

Müşteriyle platform kanalları dışında iletişime geçilmesi, müşteriye farklı bir alışveriş mecrasının broşür, adres, telefon vb. gönderimi, müşterinin iade süreçlerinin zorlaştırılması, müşterinin rızası dışında sipariş iptaline yönlendirilmesi, müşteriye sipariş faturasının gönderilmemesi, platform özelliklerinin amacı dışında kullanılması veya uygunsuz dil kullanımı gibi durumlarda uygulanır.

Satıcıyı Askıya Alma / Fesih

Platform kurallarına uygun olmayan bir davranış gerçekleştirdiğiniz tespit edildiğinde, ürünleriniz size belirtilen süre boyunca yayından kaldırılır. (3 gün-10 gün veya süresiz) Ürünleriniz süre sonunda otomatik olarak satışa açılacaktır.

Yüksek Tedarik Edememe Oranı

Günlük tedarik edememe oranı (toplam tedarik edilemeyen ürün adedi / toplam satılan ürün adedi ) %0,50'yi veya aylık tedarik edememe oranı %0,35'i aştığında ya da günlük tedarik edememe kaynaklı ürün iptal limiti olan 50 adeti aştığında satıcı, geçici olarak satışa kapatılabilir.

Satıcıyı Askıya Alma

Hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Satışa kapatıldığınız sürede aşağıdaki iyileştirmelerden uygun düşenleri gerçekleştirerek tedarik edememe sorununun giderildiğine dair Satıcı Destek üzerinden veya ilgili operasyon sorumlusu üzerinden bilgilendirmede bulunmalısınız: 1) Emniyet stoğuna +2 eklenmesi, 2) Tedarik edilemeyen ürün özelinde stok sayımı yapılması, 3) Sorun devam ettiği takdirde tüm ürün gruplarında depo sayımı yapılması, 4) Entegrasyon kaynaklı bir sorun ise sorunun nedeni ve bir daha yaşanmaması için yapılan geliştirmenin detaylarının paylaşılması. Yaşadığınız tedarik edememe sorunu, belirtilen iyileştirmelerin gerçekleştirilmesiyle çözülemeyecek bir sorunsa; sorunla ilgili yaptığınız tespitler ve gerçekleştirdiğiniz iyileştirmeler hakkında bilgilendirmede bulunmalısınız. İlettiğiniz bilgilendirmeler ilgili Trendyol ekipleri tarafından değerlendirildikten sonra tedarik edememe sorununuzun çözüldüğüne kanaat getirilirse, tekrar satışa açılırsınız.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.