Satıcı Değil Misin? Trendyol'da Satıcı Ol

Sipariş Gecikmesi

Sipariş gecikmesi siparişin tamamının ya da bir kısmının termin süresi içinde taşıma durumunda statüsüne geçmemesidir.

Ürünlerinizi taahhüt ettiğiniz termin süresi içinde kargoya teslim etmeniz gerekmektedir. Aksi halde, bir sipariş içerisindeki geciken ürünlerin toplam net satış bedeli dikkate alınarak, aşağıda belirtilen ücret tahsil edilir.

  • Geciken ürün toplamı 0-49,99 TL arasında ise 10 TL.
  • Geciken ürün toplamı 50-499,99 TL arasında ise 25 TL.
  • Geciken ürün toplamı 500 TL ve üzeri ise 50 TL.

Bir siparişin iki ya da daha fazla gönderi ile iletilmesi halinde yukarıdaki hesaplama her bir gönderi için ayrı ayrı yapılır. 

Sipariş gecikmesini engellemek için 4 öneri:

  1. Stok ve kaynak planlaması yapın. Deponuzdaki stoklarınızın, Trendyol stoklarınızdan az olmadığına emin olmalısız. Son kalan ürünlerde defolu ürün ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için Trendyol stoklarınızı deponuzdaki stoktan bir kaç adet az yazmanızı ve belirli aralıklarla ürünlerinize kalite kontrolü yapmanızı tavsiye ederiz. Entegrasyon kullanıyorsanız, verilerin doğru aktığından emin olmalısınız.
  2. Operasyon hızına önem verin. Satıcı Puanınızı yüksek tutmak için sipariş hazırlık süreçlerinizi termin sürenizi aşmayacak şekilde planlamalısınız. Kampanya dönemlerinde çok satan ve yıldızlı ürünlerde önceden paketleme yapabilirsiniz. Yüksek satış beklediğiniz dönemlerde operasyon sürecini hızlı yürütmek için ekstra iş gücü sağlayabilirsiniz.
  3. Sipariş çıkışlarında termin süresinin dolmasını beklemeyin. Hem müşteri memnuniyetini yükseltmek hem de operasyonel metriklerinizi yüksek tutabilmek adına termin sürenizinizin dolmasını beklemeden siparişleri mümkün olan en kısa sürede kargoya teslim etmelisiniz.
  4. En uygun kargo firmasını seçin. Operasyonunuzu daha hızlı yürütebilmek için firmanıza en yakın konumdaki kargo firmasını tercih edebilirsiniz. Kargo firmaları arasında desi bazlı fiyat karşılaştırması yaparak avantajlı seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için neleri geliştirebiliriz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Aradığınız başlığı bulamadıysanız konuyla ilgili canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.